Przy sprzedaży samochodu obcokrajowcowi należy pamiętać o dopełnieniu szeregu formalności. Dzięki temu unikniesz problemów w urzędzie komunikacji, niepotrzebnego stresu oraz innych kłopotów. Dotyczy to również transakcji zawieranych z obywatelami Ukrainy, którzy bardzo chętnie kupują w Polsce auta. W przypadku wątpliwości – najlepiej skorzystaj z pomocy ekspertów.

Zniesienie cła na samochody spowodowało wzrost eksportu na Ukrainę

Na początku kwietnia władze Ukrainy wprowadziły szereg zmian w prawie, w tym między innymi zniosły cło importowe, akcyzę oraz podatek VAT na samochody sprowadzane z zagranicy. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

W ciągu niespełna trzech miesięcy sprowadzono na Ukrainę około 240 tys. aut. Wiele z nich pochodziło z Polski, która stała się naturalnym rynkiem zbytu zarówno używanych, jak i nowych aut. Zmienione przepisy obowiązywały do 1 lipca 2022 r. Teraz znów jest naliczane cło importowe oraz należne podatki.

Umowa kupna sprzedaży samochodu. Najlepiej w dwóch językach

Choć Ukraińcy nie mogą już skorzystać z ulg podatkowych i zwolnienia z akcyzy, to oczywiście wciąż wielu z nich szuka auta w Polsce. Właściciel pojazdu powinien zatem liczyć się z faktem, że publikując ogłoszenie o jego sprzedaży, zamiar kupna zgłosi obywatel Ukrainy. Co w takim przypadku?

Skorzystaj z usług agencji celnej Bial-Mich

Na szczęście umowa kupna-sprzedaży, której jedną ze stron jest obcokrajowiec, praktycznie niczym się nie różni od tej, gdy nabywcą samochodu jest obywatel naszego kraju. Warto jednak pokreślić, że choć nie wymaga tego polskie prawo, najlepiej taki dokument sporządzić w dwóch językach.

Dzięki temu mieszkaniec Ukrainy nie będzie musiał w swoim kraju ponosić kosztów związanych z tłumaczeniem przysięgłym. Ponadto dwujęzyczna umowa to również dodatkowa pewność, że nabywca zrozumiał wszystkie jej zapisy.

Jakie dane powinny znaleźć się w umowie?

W dokumencie potwierdzającym akt kupna-sprzedaży powinny znaleźć się wszelkie podstawowe dane identyfikujące strony transakcji oraz pojazd. Są to między innymi:

  • dane osobowe sprzedającego oraz kupującego,
  • data i miejsce transakcji,
  • marka i model pojazdu,
  • rok produkcji,
  • VIN, czyli numer identyfikacyjny pojazdu,
  • numer rejestracyjny,
  • kwota transakcji,
  • przebieg auta.

Obywatele Ukrainy nie posiadają numeru PESEL, dlatego w umowie zamiast niego należy wpisać numer paszportu lub NIP.

Po zawarciu umowy powinieneś wyrejestrować samochód w wydziale komunikacji

W ciągu 30 dni od podpisania umowy należy udać się z nią do wydziału komunikacji urzędu miasta lub starostwa w celu wyrejestrowania samochodu. Nie warto jednak z tym zwlekać i odkładać wizyty na ostatnią chwilę.

Dzięki temu unikniesz odpowiedzialności za ewentualne wykroczenia drogowe dokonane przez obcokrajowca, zanim zarejestruje on auto w swoim kraju. Dodatkowo warto również w umowie zawrzeć klauzulę, że wyłącznym właścicielem i użytkownikiem auta jest kupujący.

Innym, pewniejszym sposobem zabezpieczenia swoich praw, jest złożenia wniosku o wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych, które są ważne przez 30 dni. Składając takie podanie w rubryce „powód” należy wpisać „sprzedaż i wywóz auta poza granice kraju”. Ponadto będziesz musiał również wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC.

Koszt wydania tymczasowych tablic rejestracyjnych dla aut eksportowanych z Polski wynosi obecnie 112 zł. Natomiast cena krótkoterminowej polisy OC zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. W takiej sytuacji stare tablice rejestracyjne wraz z dowodem oraz kartą pojazdu zostaną unieważnione przez urzędnika.

Pamiętaj o powiadomieniu ubezpieczyciela o sprzedaży auta

W ciągu 14 dni od dnia sprzedaży samochodu należy powiadomić o tym zdarzeniu ubezpieczyciela. Można to zrobić pocztą tradycyjną lub elektroniczną, nie trzeba więc osobiście przychodzić do oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego.

Warto przy tym pamiętać, że o ile OC jest przypisane do pojazdu, o tyle polisy NNW czy AC nie przechodzą automatycznie na nowego właściciela samochodu. Oznacza to, że po zgłoszeniu faktu zbycia auta, otrzymasz zwrot składek za niewykorzystany okres. Natomiast zwrot składek z polisy OC nastąpi wówczas, gdy kupujący wypowie obowiązującą umowę ubezpieczenia.

Sprzedaż samochodu a podatek dochodowy

Każda osoba kupująca samochód musi zapłacić podatek. W przypadku drugiej strony transakcji, a więc sprzedającego, jest to wymagane tylko w określonych sytuacjach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby fizyczne, które sprzedały samochód muszą rozliczyć się z fiskusem, ale nie zawsze są one zobligowane do uiszczenia opłaty.

Podatek dochodowy musi być zapłacony, jeśli zbycie auta nastąpiło przed upływem pół roku od jego zakupu i dodatkowo sprzedający na tym zarobił. Oznacza to, że cena zakupu musi być niższa od ceny sprzedaży samochodu.

Warto także podkreślić, że od kwoty przychodu można odjąć udokumentowane koszty naprawy pojazdu. Ponadto daninę należy odprowadzić dopiero w kolejnym roku na podstawie złożonej deklaracji podatkowej.

Obliczony dochód należy wskazać w formularzu PIT-36 w rubryce „Inne źródła”. Z kolei wysokość podatku wylicza się na podstawie obowiązujących stawek podatku dochodowego. Jeszcze inaczej będzie opodatkowana sprzedaż samochodu firmowego.

Skorzystaj z pomocy ekspertów

Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi wymaga pewnej wiedzy i praktyki. Dlatego jeśli masz wątpliwości, lepiej skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy pomogą Ci sfinalizować transakcję.

Firma Bial-Mich posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze klientów między innymi z krajów wschodniej Europy. Zatrudnia wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają szeroką wiedzę na temat transportu, logistyki, a także przepisów podatkowych i celnych.

Korzystając z usług naszej firmy, która posiada własną agencję celną, możesz być pewien, że sprzedaż samochodu na Ukrainę odbędzie się bez żadnych przeszkód i zgodnie z obowiązującym prawem. Świadczymy szereg usług, w tym transport samochodu na Ukrainę, tłumaczenie dokumentów, obliczenie i odprowadzenie należnych danin. Dokładamy wszelkich starań, aby w jak najlepszym stopniu zabezpieczyć interesy naszych klientów.