Usługi cross-docking są bezpośrednio powiązane z handlem online. Z magazynów tego typu korzystają przede wszystkim małe i średnie sklepy internetowe. Na czym polegają takie usługi? Co warto wiedzieć o cross-dockingu?

Cross-docking - dlaczego warto?

Celem cross-docking jest uniknięcie procesu związanego z długoterminowym składowaniem dużego zapasu towarów. Zgodnie z nim ładunki trafiające do magazynu są od razu rozładowywane i kompletowane według zamówień klienta, a następnie wysyłane pod wskazany adres. W ten sposób można znacznie obniżyć koszty związane z magazynowaniem produktów.

W magazynach cross-dockingowych praca polega przede wszystkim na przeładunku i komplementacji zamówień. W takich miejscach zbiera się towary pochodzące od różnych firm, a następnie segreguje się je, pakuje i wysyła.

Cross-docking – idealne rozwiązanie dla e-commerce i marketplace

Cross-docking to metoda, która znacznie ułatwia logistykę w przedsiębiorstwach zajmujących się dystrybucją towarów przez Internet. Pozwala przyspieszyć procesy niezbędne do realizacji zamówień, a jednocześnie ograniczyć zbędne koszty.

To opcja coraz chętniej wybierana przez właścicieli niewielkich sklepów internetowych, którzy nie mogą pozwolić sobie na budowę własnego magazynu. Jej założenia spełniają też oczekiwania klientów chcących otrzymać swoje zamówienia w jak najkrótszym czasie.

Szybki czas dostawy

Cross-docking pozwala na uniknięcie konieczności długoterminowego magazynowania produktów. Dzięki temu można znacznie ograniczyć niezbędne prace w magazynie, co przekłada się bezpośrednio na skrócenie czasu dostarczenia paczki do odbiorcy.

Firmy korzystające z cross-dockingu nie muszą martwić się koniecznością każdorazowego oczekiwania, aż towar zostanie umieszczony w magazynie, a następnie wyjęty w celu skompletowania zamówienia. Przekłada się to również na koszty.

Niskie koszty dostawy

Cross-docking pozwala zmniejszyć wydatki związane z dystrybucją, magazynowaniem i zatrudnieniem personelu. Dzięki niemu możliwe jest ograniczenie niezbędnych czynności, które prowadzą do dostarczenia zamówienia do klienta.

Model ten pozwala również efektywniej zarządzać zapasami. Ma to ogromne znaczenie w przypadku przedmiotów, które są szczególnie narażone na szybkie psucie. Brak składowania długoterminowego pozwala łatwiej kontrolować, jak długo poszczególne towary znajdują się w magazynie i kiedy dotrą do klienta.

To sposób na ograniczenie strat finansowych, ceniony zwłaszcza w branży spożywczej czy przy produkcji leków.

Nie musisz posiadać magazynu

Model cross-dockingowy nie wymaga od producenta dysponowania własnym magazynem. Może on korzystać z usług zewnętrznych firm, które zajmują się sprawnym kompletowaniem zamówień zaraz po otrzymaniu towarów.

Budowa magazynu jest kosztowną inwestycją, a jego utrzymanie generuje regularne wydatki. Zrezygnowanie z przestrzeni magazynowej może przyczynić się do widocznych oszczędności. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku niewielkich firm, które mają zbyt mały budżet, by pozwolić sobie na budowę własnego obiektu.

Usługa dopasowana do klienta

Firmy świadczące usługi cross-docking commerce planują poszczególne działania, biorąc pod uwagę charakterystykę danego przedsiębiorstwa. W ten sposób można idealnie dopasować procesy logistyczne do potrzeb właściciela sklepu internetowego. Pozwala to na ograniczenie kosztów i czasu związanego z realizacją zamówienia.

Przed przystąpieniem do współpracy wykonuje się liczne wyliczenia i prognozy. W trakcie współpracy można również w każdej chwili wprowadzić drobne zmiany, które pozwolą jeszcze lepiej zoptymalizować działanie przedsiębiorstwa.

Z usług cross-dockingowych korzystają firmy zajmujące się produkcją różnych towarów. Od typu produktu zależą m.in. działania podejmowane w trakcie komplementacji zamówień. Ogromne znaczenie ma np. masa poszczególnych towarów oraz ich specjalne wymagania, co ma miejsce w przypadku branży spożywczej czy chemicznej. Z tego powodu usługi te zawsze muszą być idealnie dopasowane do potrzeb klienta.

Rozwijaj swój biznes z nami!

Dziękujemy za zainteresowanie naszymi usługami i za wypełnieniu niniejszego formularza. Przygotujemy ofertę transportu dopasowaną do Państwa potrzeb.

 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95.46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz.UE L 119 z 2016 r., str. 1-88), zwanego dalej RODO oraz przepisy krajowe wprowadzone na mocy RODO informujemy, że Administratorem Danych Osobowych jest Bial-Mich Sp. z o.o. Sp.k.. Więcej informacji znajduje się na stronie Polityka Prywatności

Zapytaj o wycenę