Fracht lotniczy to obecnie jeden z popularniejszych sposobów dostarczania towaru do miejsca docelowego. Sprawdzi się zwłaszcza na długich dystansach oraz gdy czas dostawy odgrywa istotną rolę. Ten rodzaj transportu nie jest jednak pozbawiony wad. Czym jest transport lotniczy i w jakich sytuacjach warto go rozważyć?

Czym jest transport lotniczy?

Transport lotniczy nazywany jest inaczej transportem powietrznym, który umożliwia import i eksport towarów poprzez zastosowanie statku powietrznego. Ten rodzaj transportu można również zastosować w przypadku dostaw krajowych, jednak ze względu na stosunkowo wysokie koszty jest to rzadko praktykowane. W ostatnich latach transport lotniczy mocno się rozwinął, co związane jest z globalizacją i zniesieniem większych ograniczeń w zakresie zdobywania nowych rynków. Firmy chętnie podejmują współpracę z kontrahentami z całego świata, a fracht lotniczy pozwala im transportować towary w stosunkowo krótkim czasie i w bezpiecznych, dostosowanych do ich specyfiki warunkach.

Środki transportu lotniczego

Transport lotniczy może korzystać z różnego rodzaju środków transportu, w tym z:

  • samolotów,
  • balonów,
  • śmigłowców,
  • sterowców,
  • szybowców,
  • wahadłowców.

W praktyce jednak największe znaczenie ma transport samolotowy. Zastosowanie znajdują tutaj głównie maszyny typu cargo, które zaprojektowano w taki sposób, aby zwiększyć do maksimum ładowność. Umożliwiają dostawę na dużych dystansach, co jest kluczowe w przypadku produktów o krótkiej żywotności albo dacie ważności. Samoloty typu cargo użytkowane są nie tylko w handlu międzynarodowym, ale również w działalności humanitarnej czy w czasie wojny.

Transport lotniczy – co przewozimy transportem lotniczym?

W przypadku transportu lotniczego najczęściej mówimy o towarach, które muszą być przewożone w specyficznych warunkach. Są to:

  • produkty spożywcze o krótkiej dacie przydatności do spożycia,
  • farmaceutyki,
  • świeże kwiaty,
  • produkty łatwo psujące się.

Transport samolotowy znajduje też zastosowanie przy dostawie zwierząt oraz artykułów przemysłowych. Chętnie korzystają z niego przedsiębiorcy, którzy chcą zminimalizować czas przewozu tak, aby zamówienie jak najszybciej zostało doręczone do klienta. Samolotem można transportować zdecydowaną większość towarów – jedynym większym ograniczeniem są koszty.

Jak wygląda odprawa ładunku w transporcie lotniczym?

Ładunek w transporcie lotniczym musi przejść odprawę celną. Wnioskując o rozpoczęcie postępowania, należy przedstawić dokument SAD. Następnie Urząd Celny sprawdza poprawność przedstawionych dokumentów oraz kontroluje towary, które mają zostać przewiezione do kraju docelowego. Cała procedura jest dosyć skomplikowana, jednak istnieje możliwość skorzystania z usług wyspecjalizowanej agencji celnej. Jest to pośrednik, który działa w imieniu klienta na mocy udzielonego pełnomocnictwa.

Zalety transportu lotniczego

Podstawowa zaleta, dla której firmy decydują się na transport lotniczy, to szybka dostawa towaru do miejsca docelowego. Jest on o wiele efektywniejszy niż transport drogowy czy morski, pozwalając dostarczyć zamówienie w najodleglejsze zakątki świata już w ciągu 4-7 dni. Na uwagę zasługuje duża dostępność lotów, która w oczywisty sposób wpływa na czas dostawy. Zalety transportu lotniczego to również:

  • bezpieczeństwo – ten rodzaj transportu uważany jest za najbezpieczniejszy, głównie ze względu na fakt, że katastrofy lotnicze mają miejsce bardzo rzadko,
  • możliwość pokonania większego dystansu – tam, gdzie zawodzi transport drogowy, morski czy kolejowy, warto zastosować transport lotniczy,
  • uproszczona odprawa celna – choć towar musi przejść odprawę celną, ma ona miejsce dopiero po dotarciu do kraju docelowego, a nie po przekroczeniu granicy każdego z krajów przelotowych,
  • mniejsze ryzyko uszkodzeń – towary transportowane samolotem są w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenia i kontakt z czynnikami szkodliwymi.

Wady transportu lotniczego

Środki transportu lotniczego znajdują powszechne zastosowanie we współczesnej logistyce. Niemniej jednak ta droga przewozu towarów nie jest wolna od wad i pewnych ograniczeń. Największym ograniczeniem jest brak dostępu do wyspecjalizowanych portów lotniczych, które byłyby w stanie obsłużyć dużą ilość samolotów towarowych. Wady transportu lotniczego to natomiast:

  • wysokie koszty – ponoszone są one przez firmę, ale również przez jednostki utrzymujące lotniska,
  • konieczność zorganizowania przejazdu – towar musi zostać przetransportowany z lotniska do miejsca docelowego, ponadto na trasie konieczny jest przeładunek,
  • ograniczenia ładunkowe – maszyny są w stanie przewieźć pewną ograniczoną ilość towaru,
  • wpływ warunków pogodowych – warunki pogodowe mogą wpłynąć na opóźnienie, a nawet odwołanie lotu.

Najbardziej opłacalne przesyłki – fracht lotniczy

Wady i zalety transportu lotniczego pozwalają podjąć decyzję dotyczącą korzystania albo rezygnacji z tego modelu przewozu. Czasami jednak koszty nie odgrywają aż tak dużej roli, a liczy się przede wszystkim ograniczony czas przewozu. Które towary opłaca się transportować samolotem? Przede wszystkim te, które są wrażliwe na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, mają krótką datę ważności albo cechują się wysoką wartością rynkową. Fracht lotniczy znajduje też zastosowanie w przypadku pilnych przesyłek.

Główne porty lotnicze

W Polsce infrastruktura lotnicza nie jest jeszcze dobrze rozwinięta, dlatego większe dostawy towarów odbywają się na lotniskach w Warszawie oraz w Katowicach. Istotnym miejscem na naszej mapie jest też lotnisko w Rzeszowie. Nieco inaczej wygląda to w Europie i na świecie, gdzie funkcjonują nawet specjalne lotniska przeznaczone dla samolotów towarowych.

Transport lotniczy – logistyka

Transport lotniczy zarówno pasażerski, jak i towarowy rozwija się coraz prężniej. W przypadku przewozu towarów ważne jednak jest odpowiednie opracowanie trasy – ładunek trzeba przetransportować na lotnisko, a także z lotniska do miejsca docelowego. Dlatego też spedycją lotniczą zajmują się wyspecjalizowane firmy, z których usług coraz częściej korzystają przedsiębiorcy.