Transport intermodalny znajduje zastosowanie przede wszystkim przy wysyłce towaru na znacznych dystansach. Prawidłowo zorganizowany, pozwala ograniczyć koszty i przyspieszyć czas realizacji dostawy. Czym jest transport intermodalny, jakie ma wady i zalety, kiedy go stosować?

Transport intermodalny – co to jest?

Przewozy intermodalne odbywają się z wykorzystaniem więcej niż jednej gałęzi transportu i przy użyciu tylko jednej jednostki załadunkowej.

Najczęściej realizowane są na odcinkach:

  • morskich,
  • drogowych,
  • kolejowych,
  • rzecznych.

Najistotniejszym elementem jest oczywiście transport drogowy, z uwagi na fakt, iż niewiele zakładów znajduje się w pobliżu bocznicy kolejowej albo rzeki.

Transport intermodalny – najważniejsze cechy

W literaturze wyróżnia się dwie charakterystyczne cechy transportu intermodalnego. Pomiędzy stronami zawierana jest jedna umowa, na mocy której przewóz odbywa się z wykorzystaniem minimum dwóch środków transportu. Za przebieg całego procesu odpowiedzialność ponosi jeden wykonawca – ten, z którym został zawarty kontrakt. Zgodnie z Ustawą o transporcie drogowym, aby mówić o transporcie intermodalnym, muszą być spełnione trzy przesłanki:

  • początkowy i/lub końcowy odcinek trasy odbywa się za pomocą transportu drogowego,
  • transport na odcinku morskim przekracza 100 km,
  • transport kolejowy odbywa się od najbliższej odpowiedniej stacji załadunkowej, natomiast początkowy i końcowy odcinek realizowane są za pomocą transportu drogowego.

Jakie branże korzystają z transportu intermodalnego?

Intermodalny transport to rozwiązanie dla firm, które regularnie wysyłają towar do kontrahentów na znaczne odległości. Znajduje zastosowanie między innymi w branży:

  • beauty,
  • AGD,
  • modowej,
  • papierniczej.
  • elektronicznej, spożywczej,

Jak zaplanować transport intermodalny?

Planowanie transportu intermodalnego to bardzo złożona procedura. Należy określić, jakiego rodzaju środki transportu można zastosować w konkretnym przypadku, mając na uwadze trasę, jaką musi odbyć ładunek. Zwykle w początkowym etapie transport realizowany jest lądowo. Służy do tego specjalny kontener, w którym umieszcza się towar. Następnie musi on zostać odpowiednio zabezpieczony. Ładunek trafia na naczepę, która przewożona jest ciągnikiem siodłowym. Pokonuje ona drogę do najbliższego portu albo punktu kolejowego. Tam też kontener umiejscawia się na specjalnej platformie, trafiając do kraju docelowego. W końcowym etapie, drogą lądową, transportowany jest do miejsca docelowego. Opisana procedura to jednak wyłącznie przykład – poszczególne etapy dostosowuje się odpowiednio do specyfiki towaru czy odcinka, jaki ma pokonać.

Zalety transportu intermodalnego

Przewozy intermodalne oferowane przez doświadczone firmy transportowe cieszą się dużą popularnością wśród klientów z różnych branż. Wśród zalet takiego rozwiązania wymienia się:

  • optymalizację kosztów transportu,
  • dostępność usługi w miejscach, do których bezpośredni transport jest niemożliwy albo kosztowny,
  • możliwość transportu towarów wymagających specjalnych warunków przechowywania,
  • ograniczenie natężenia ruchu drogowego.

Transport intermodalny nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Umożliwia bowiem zmniejszenie ilości substancji zagrażających ekosystemowi, w tym emisji spalin i CO2.

Wady transportu intermodalnego

Transport multimodalny to rozwiązanie, które choć ma wiele zalet, nie jest całkowicie wolne od wad. Podstawowe z nich to:

  • kosztowna infrastruktura załadowcza i wyładowcza,
  • narażenie towarów na uszkodzenie,
  • konieczność łączenia kilku opakowań towaru w jedną jednostkę załadunkową.

W rozrachunku końcowym tego rodzaju transport może okazać się bardziej czasochłonny, niż gdybyśmy korzystali wyłącznie z transportu drogowego. Nie jest więc dobrą metodą dla firm, którym wyjątkowo zależy na czasie, musząc dostarczyć towar do kontrahenta jak najszybciej.

Dlaczego warto wybrać transport intermodalny?

Przewozy intermodalne mogą być organizowane jednorazowo, ale wiele firm traktuje je jako rozwiązanie długoterminowe. Przy zaplanowanym harmonogramie dostaw, można odpowiednio wcześnie przejść do planowania transportu kombinowanego. Chętnie korzystają z niego przedsiębiorcy, którym nie jest obojętny los środowiska naturalnego oraz którzy chcieliby zoptymalizować koszty prowadzonej działalności. Zachęcamy do sprawdzenia naszych usług w zakresie spedycji intermodalnej.

Wyzwania transportu intermodalnego

Do podstawowych wyzwań transportu intermodalnego należą: konieczność synchronizacji poszczególnych transportów oraz odpowiednie zabezpieczenie ładunku. Transport intermodalny w Polsce bazuje głównie na statkach, kolei oraz samochodach ciężarowych. Jest to jedna z najszybciej i najprężniej rozwijających się gałęzi transportu, jednak aby rozwój ten był harmonijny, potrzeba odpowiednich rozwiązań prawnych oraz infrastrukturalnych.