Lubisz robić zakupy w swoim osiedlowym sklepie? A może jednak wolisz pojechać do hipermarketu? Niezależnie od tego, jaki sklep wybierzesz, one wszystkie mają wspólny mianownik – logistykę.

Jest ona podstawą handlu, ponieważ determinuje skuteczność dostaw towaru zarówno wewnątrz kraju, jak i zza granicy. Obowiązki logistyka są więc kluczowe dla funkcjonowania firm, sklepów i przedsiębiorstw, bo transportowane są nie tylko produkty spożywcze, ale także wszystkie inne towary, takie jak części samochodowe, chemia, itp.

O newralgicznym charakterze logistyki przekonaliśmy się dość boleśnie podczas pandemii, kiedy załamywały się łańcuchy dostaw. W poniższym artykule przedstawiamy dokładną definicję logistyki, wskazujemy czym różni się od spedycji oraz przedstawiamy obowiązki logistyka.

Czym jest logistyka? (ogólna definicja)

Mianem logistyki określa się cały przebieg procesów planowania, realizacji oraz kontroli wszystkich etapów przepływu surowców, informacji i zasobów. Jej celem jest zaspokojenie potrzeb ostatecznego odbiorcy usługi.

Przedsięwzięcie logistyczne powinno być maksymalnie sprawne i efektywne ekonomicznie. Z tego też powodu tak istotne jest odpowiednie podejmowanie zadań z zakresu obsługi klienta, transportu, kontroli zapasów realizacji zamówień, składowania, itp.

Rozróżniamy dziś wiele różnych działów logistycznych. Są to:

  • Logistyka dystrybucji – planowanie, wdrażanie i kontrola dystrybucji w danym przedsiębiorstwie.
  • Logistyka produkcji – planowanie i sterowanie procesem produkcyjnym oraz kontrola prawidłowego przebiegu.
  • Logistyka zaopatrzenia – kontrola oraz zaopatrywanie przedsiębiorstwa w niezbędne zasoby dobra.
  • Logistyka międzynarodowa – planowanie rozwiązań oraz szlaków logistycznych w celu transportu produktów i towarów.
  • Logistyka kontraktowa – określa szereg operacji prowadzonych na terenie powierzchni magazynowej. Najczęściej dotyczy outsourcingu usług logistycznych.
  • E-logistyka – dotyczy wszystkich aspektów, które są związane z wykorzystywaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wykorzystania internetu i systemów informatycznych.

To oczywiście tylko niektóre z rodzajów logistyki, ponieważ jest ona tak bardzo rozwinięta, że dotyczy praktycznie każdej działalności biznesowej i nie tylko. Przeprowadzka, to także logistyka.

Logistyka a spedycja

Te dwa pojęcia bywają mylone i bardzo często są używane naprzemiennie. Warto jednak zauważyć, że logistyka i spedycja to nie to samo.

Najważniejszą różnicą jest skala podejmowanych zadań. Spedycja jest organizacją przewozu w praktyce. Logistyka zaś, oprócz planowania przewozu (czyli spedycji), dotyczy także środków transportu, aby był on maksymalnie sprawny, szybki i jednocześnie precyzyjny. Spedycja jest zatem jedną ze składowych logistyki.

Najprościej mówiąc, logistyk planuje cały transport oraz jego wszystkie szczegóły. Spedytor natomiast zajmuje się realizacją takiego planu.

Zarówno spedycja, jak i logistyka są niezwykle istotne, aby zamówione towary dotarły w miejsce docelowe na czas. W praktyce najważniejsze jest, żeby zarówno spedytor, jak i logistyk ściśle ze sobą współpracowali i wzajemnie się rozumieli. Tylko wtedy transport będzie dowieziony szybko i bezpiecznie.

Jakie obowiązki ma logistyk? Czym się zajmuje?

Logistyk jest specjalistą, który zajmuje się całym procesem planowania przepływu towarów, uwzględniając w to także i samą spedycję. Z tego też powodu praca logistyka wyróżnia się wysokimi wymaganiami na to stanowisko.

Osoba, która chce pracować jako logistyk, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, które są zdobywane podczas nauki w szkołach o profilu logistycznym – zarówno średnich, jak i wyższych. Warto zaznaczyć, że nic tak nie przygotowuje do pracy w logistyce jak praktyka, ponieważ zakres obowiązków na tym stanowisku jest naprawdę spory. Taki pracownik musi wyróżniać się odpowiednią wiedzą teoretyczną i praktyczną z takich dziedzin, jak:

  • prawo,
  • logika (logistyka),
  • transport,

Warto podkreślić, że logistycy są mocno poszukiwani na współczesnym rynku pracy. Wszystko spowodowane jest ciągłym wzrostem branży, do której w zdecydowanym stopniu przyczynił się e-commerce. Zarobki logistyków oscylują na poziomie średniej krajowej oraz wyższej. Wszystko zależy od wielkości firmy i zakresu obowiązków pracownika.