Wiele produktów i towarów posiada ściśle określone zasady ich przewożenia. Rzeczy, które są wrażliwe na różne czynniki zewnętrzne, wymagają transportu w temperaturze kontrolowanej. Pozwala to uchronić je przed zepsuciem i szczęśliwie dowieźć do celu, gdzie będą wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Transport chłodniczy dotyczy nie tylko jedzenia, tj. owoców, warzyw, czy mięs, ale również leków, kosmetyków, a nawet – w niektórych przypadkach – sprzętu elektronicznego. Na czym polega transport chłodniczy i dlaczego ma tak ogromne znaczenie?
Czym jest transport chłodniczy?
Transport chłodniczy jest stosowany w przewozie wyrobów, które w przypadku niewłaściwej temperatury mogą znacząco stracić na jakości. Gdy temperatura jest zbyt wysoka, produkty mogą stać się niezdatne do użytku, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie zadbanie o ten aspekt. Co ważne, lecz często pomijane, kluczowym wskaźnikiem jest oczywiście temperatura, ale duże znaczenie ma również wilgotność. Podczas planowania należy pamiętać, że wyróżniamy transport chłodniczy międzynarodowy i krajowy. Warto wiedzieć również o tym, że niektóre produkty mogą wchodzić ze sobą w szkodliwe reakcje i nie należy przewozić ich razem.
Transport chłodniczy – jak przebiega?
Do transportu chłodniczego wykorzystuje się specjalne samochody, nazywane również chłodniami. Wyróżniamy kilka rodzajów takich pojazdów: doppelstock (umiejscowienie produktów na dwóch poziomach dzięki regulowanej podłodze), chłodnia z grodzią (podzielenie chłodni na dwa oddzielne pomieszczenia, w każdym z osobna można uregulować inną temperaturę), izotermy (brak urządzeń chłodniczych, temperatura utrzymywana dzięki materiałom izolacyjnym). Spedycja chłodnicza jest zwykle dość skomplikowana i wymaga indywidualnego podejścia do każdego transportu. Firmy dostawcze muszą więc posiadać odpowiednio wyposażoną flotę i właściwie rozplanowane trasy. Podczas przewozów chłodniczych należy nie tylko zadbać o odpowiednią temperaturę, ale również stale monitorować trasę. Niezwykle ważny jest tu bowiem czas. Ponieważ transport chłodniczy jest dzisiaj podstawą rynku transportu, terminowość odgrywa w nim jedną z kluczowych ról. Między innymi z tego powodu należy powierzać przewożenie produktów sprawdzonym firmom, które znają chociażby uwarunkowania prawne w danym kraju – tylko wtedy można uniknąć kosztownych opóźnień w dostawach.
Jedną z takich firm jest Bial-Mich, która oferuje transport chłodniczy w kontrolowanej temperaturze w naczepie od -25°C do 25°C, również w dwóch strefach temperatur. Bazując na wieloletnim doświadczeniu gwarantuje także terminową dostawę, między innymi dzięki znajomości uwarunkowań prawnych i niezbędnych dokumentów w danym kraju, co minimalizuje ryzyko przestojów.
Dlaczego transport chłodniczy ma takie znaczenie?
Spedycja chłodnicza ma ogromne znaczenie zarówno dla producenta, jak i dla konsumenta. Obu stronom zależy bowiem na tym, by towar dotarł w dobrej kondycji i był zdatny do użytku. To od standardów transportu chłodniczego międzynarodowego i krajowego zależy jakość produktów, które bierzemy ze sklepowych półek. Nawet niewielkie odstępstwo od normy może mieć wpływ na efekt końcowy. Nic więc dziwnego, że w spedycji chłodniczej ważne jest dokładne planowanie, a terminowość i dbałość o prawidłowy przebieg procesu, to aspekty, bez których ani rusz! Obniżenie jakości produktu nierzadko odbija się w sposób negatywny na zdrowiu konsumenta – a warto pamiętać, że koniec końców wszyscy jesteśmy konsumentami. Warto więc oddać planowanie i transport specjalistom, którzy zadbają o nasze zadowolenie oraz pełne bezpieczeństwo.
Nie tylko jedzenie, czyli co jeszcze wymaga transportu w temperaturze kontrolowanej?
Transport owoców, warzyw, mrożonek, produktów garmażeryjnych, nabiału (sery, jogurty, masła), ryb, mięs czy nawet mrożonego pieczywa automatycznie kojarzy nam się z chłodnią. Są to bowiem produkty, które mogą podróżować wyłącznie w ściśle określonej temperaturze. W innym wypadku łatwo o ich zepsucie i zmarnowanie, co nie tylko naraża na straty producenta, ale również pozbawia towaru sklepy i zostawia niezadowolonego, zawiedzionego klienta.
Transport w temperaturze kontrolowanej nie dotyczy jednak wyłącznie produktów spożywczych. To odpowiedni wybór również w przypadku przewozu leków i ich komponentów czy kwiatów, a także niektórych kosmetyków. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nawet wrażliwy na zmiany temperatury i wilgotności sprzęt elektroniczny bywa transportowany w kontrolowanych warunkach (zwłaszcza, gdy zmieniamy strefy klimatyczne). Niezależnie od rodzaju produktu, zapewnienie mu odpowiednich warunków transportu (w tym właściwej temperatury i odpowiedniego poziomu wilgotności) jest kluczowe. Działa to zarówno na korzyść producenta, jak i konsumenta. Warto więc zaufać sprawdzonym firmom transportowym, działającym na rynku międzynarodowym.