Zasada 7W to serce całej logistyki, nazywana jest również jej skróconą i uproszczoną definicją. Innymi słowy, jest to 7 warunków podstawowych, które firma logistyczna musi spełniać, aby zaistnieć na rynku i być konkurencyjną. Czym dokładnie jest zasada 7W i jak wprowadzić ją w życie?

Zasada 7W w logistyce – co to takiego?

Zasada 7W jest także znana pod nazwą 7R, a to dlatego, że w języku polskim litera ,,W” to skrót od właściwy”, natomiast w języku angielskim litera ,,R” to skrót od „right”. W literaturze anglojęzycznej można więc spotkać koncepcję 7R, jednak w rzeczywistości jest ona dokładnie tym samym, co 7W. Oznacza 7 właściwych cech, a konkretnie:

  • właściwy produkt,
  • właściwy stan,
  • właściwą ilość,
  • właściwy czas,
  • właściwe miejsce,
  • właściwy odbiorca,
  • właściwa cena.

Właściwy produkt

Właściwy produkt to dokładnie taki, jakiego chce klient. Zasada ta dotyczy nie tylko rodzaju, ale również innych cech, takich jak wielkość czy kolor. Powinny się nią kierować osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zamówień oraz załadunek. Błędy popełnione na tym etapie sprawiają, że klient otrzymuje nie ten produkt, który zamawiał, a więc towar niewłaściwy.

Właściwy stan

Przed każdą wysyłką należy sprawdzić stan techniczny produktu. Do klienta nie może trafić towar uszkodzony, który nie nadaje się do użytku bądź stracił pewne właściwości. Koncepcja właściwego stanu dotyczy również pakowania i zabezpieczania produktu. Nie powinno dochodzić do sytuacji, w której towar został wydany jako pełnowartościowy, a do klienta trafia jako towar do zwrotu. Pod tym kątem należy również rozważyć sposób dostawy i zapewnienie odpowiednich warunków.

Właściwa ilość

Klient powinien otrzymać taką ilość towaru, jaką zamawiał. Zasada ta przynosi wiele korzyści nie tylko zamawiającemu, ale również dostawcy. Przestrzegając jej, do minimum ograniczamy ewentualne straty, nie marnotrawimy produktów.

Właściwy czas

Jest to jedna z ważniejszych zasad logistyki. Towar musi być dostarczony w terminie wyznaczonym przez klienta. Jakiekolwiek opóźnienia mogą narazić go na dodatkowe koszty, a co więcej, obniżają renomę dostawcy. Istotne, aby produktów nie dostarczyć ani zbyt późno, ani też za wcześnie. Nie zawsze przesłanie ich z wyprzedzeniem będzie dla zamawiającego korzystne.

Właściwe miejsce

Towary muszą być dostarczone do miejsca docelowego wyznaczonego przez klienta. Obecnie popularną praktyką jest zmiana miejsca dostawy niemal z dnia na dzień, dlatego przed wyruszeniem w planowaną trasę należy jeszcze raz upewnić się, dokąd wysłać towar.

Właściwy odbiorca

Towar musi trafić do odbiorcy, którego wskazał klient – jest to bardzo istotne, gdyż nie zawsze te dwa podmioty są tożsame. Bywa, że pod jednym adresem znajduje się kilka firm lub jedna firma ma kilka filii. Pomyłka przy wyznaczaniu odbiorcy naraża na koszty i dostarczenie przesyłki w innym terminie, niż wymagany przez klienta.

Właściwa cena

Klient powinien od samego początku wiedzieć, ile zapłaci za usługę. Dokładne określenie polityki cenowej pozwoli uniknąć problemów na tym tle, jednak trzeba pamiętać, że jest to jeden z najtrudniejszych aspektów działalności. Polityka cenowa powinna uwzględniać uwarunkowania rynkowe, koszty ponoszone przez firmę oraz prowizję.

Zasada 7W – z jakich elementów się składa?

Zasady logistyki zostały opracowane w formie 7W. Jest to baza, z której korzysta dziś niemal każde przedsiębiorstwo transportowe, a także kurierskie. W kontekście 7W, logistyka praktycznie się nie zmienia, choć jest to niezwykle rozwojowa branża, w której trudno mówić o przestojach. O ile jednak zmieniają się środki transportu czy metody, o tyle właściwy produkt, miejsce, czas, odbiorca, stan, czy właściwa ilość oraz cena to reguły, którymi należy się kierować w każdym przypadku.

Korzyści z logistyki 7W

Czy każda firma ma obowiązek wprowadzić w życie zasadę 7W? Logistyka bez niej praktycznie nie istnieje, choć oczywiście nie ma formalnego obowiązku przestrzegania wyżej wymienionych reguł. Bez tego jednak bardzo trudno zaistnieć w branży. Każde przedsiębiorstwo, bez względu na skalę działalności czy profil obsługi klienta, musi cieszyć się zaufaniem. Pozwalają je zbudować terminowe dostawy, jasne warunki współpracy czy dostosowane do klientów i specyfiki transportu ceny. Właśnie dlatego podstawą jest zasada 7W.

Logistyka to konkurencyjna branża, zatem podstawą jest zbudowanie pozytywnego obrazu marki, której klienci będą mogli powierzyć swoje towary. Wprowadzenie w życie kluczowych zasad nie jest kwestią opracowania odpowiednich regulaminów czy procedur, choć oczywiście jest to pewien niezbędny element. Bardzo istotne jest budowanie świadomości wśród pracowników, którzy przejmują odpowiedzialność za realizację poszczególnych procedur. Najlepiej robić to już od pierwszych dni, budując renomę rynkową. Zasada 7W, choć brzmi dosyć ogólnie, skupia w sobie najważniejsze aspekty prowadzenia firmy logistycznej. Kontrahenci, którzy współpracują z takimi podmiotami, powinni zwrócić uwagę na wdrożone przez nie standardy.